Spišská Nová Ves privítala 1185 nových občanov: Rok v pôrodnici Nemocnice Penta Hospitals

V minulom roku sa v Nemocnici Penta Hospitals Spišská Nová Ves narodilo 1185 detí. Pôrodnica privítala 596 dievčat a 589 chlapcov, pričom deväť mamičiek si odnieslo domov dvojičky.

Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Emma, Eliška a Diana. U chlapcov dominovali mená Damián, Oliver a Daniel. Tradičné slovenské mená často vystriedali aj tie exotické ako: Ezel, Cassia Rea, Nio, Tamia či Avia.

Prvé dieťatko, ktoré prišlo v spišskonovoveskej nemocnici na svet tento rok, je chlapček Marek. Narodil sa 1. januára o 6.00 hod. Po narodení malý Marek vážil 3170 gramov a meral 47 centimetrov.

Zdravotníci v spišskonovoveskej pôrodnici počas minulého roka zvládli aj niekoľko náročných prípadov. Jedným z nich bol prípad mladej tehotnej mamičky, ktorú sledovali v rizikovej poradni. Po výraznej poruche prietokových parametrov krvi medzi matkou a plodom v 36. týždni gravidity sa rozhodli pre predčasné ukončenie gravidity cisárskym rezom. Novorodenec bol síce nedonosený a hypotrofický, ale zdravý. Po pôrode sa u mamičky rozvinula séria závažných komplikácií, ktoré si vyžiadali komplexnú starostlivosť viacerých špecialistov z rôznych odborností nemocnice. Mamička odišla 12 dní po pôrode s úsmevom na tvári a v celkom dobrom zdravotnom stave domov.

Spolu so zdravotníckym personálom si mamičky môžu v spišskonovoveskej nemocnici naplánovať, ako by mal ich pôrod vyzerať, a to od prijatia do nemocnice až po starostlivosť o novorodenca. Vytvoriť si tak môžu individuálny pôrodný plán. Minulý rok túto možnosť využilo 115 mamičiek. Nemocnica tiež poskytuje predpôrodnú prípravu.

Pôrodnica okrem iného využíva moderné metódy ako bonding (v prípade cisárskeho rezu v celkovej anestézii možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti dojčenia radí certifikovaná laktačná konzultantka. Pre rodičky v prípade záujmu poskytujú aj možnosť bylinnej náparky, ktorá tlmí pôrodné bolesti a je vhodnou formou „voňavého pôrodu“.

Starostlivosť o novorodencov a podpora mamičiek v Nemocnici Penta Hospitals Spišská Nová Ves

O novorodencov sa stará skúsený neonatologický tím a k dispozícii je aj jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodenca.

V pôrodnici už dva roky funguje aj projekt Misia 1000, ktorý je zameraný na kľúčových prvých 1000 dní od dňa počatia dieťaťa. Babice pomáhajú priamo na oddelení a následne v ich domácom prostredí matkám z vylúčených komunít so starostlivosťou o bábätko, zameriavajú sa na predpôrodnú prípravu a priamo na oddelení pomáhajú mamičkám s edukáciou techník dojčenia a dôležitosťou prijímania vyváženej stravy a hygieny.

Od minulého roka zaviedli na oddelení novinku, ktorou je neustála prítomnosť fyzioterapeutky na tomto pracovisku. Tá sa venuje ženám po prirodzenom pôrode, cisárskom reze, aj po gynekologických operáciách. Cieľom jej bohatého spektra intervencií je pôrodná príprava tehotných žien, urýchlenie rekonvalescencie a návratu do plnej mobility rodičiek po cisárskom reze i po iných operáciách. Pri svojej práci využíva techniky na riešenie už vzniknutých blokád pohybového aparátu a pomáha predchádzať rozvoju bolestivých stavov aj u tehotných žien, čo umožňuje vyhnúť sa podávaniu liekov proti bolesti nevhodných v tehotenstve.

Ďalším pozitívnym prínosom je zavedenie bondingu mamičky a bábätka počas cisárskeho rezu priamo na operačnej sále. Samozrejme, v prípade, že si to mamička želá, zdravotný stav oboch to dovoľuje a mamička je v čiastočnej (spinálnej) anestézii. Cieľom zdravotníckeho personálu je neustále vytvárať pre mamičky a ich bábätká príjemné prostredie a atmosféru, podporovať individuálny prístup v starostlivosti o nich a nestále skvalitňovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti. V tomto roku by na oddelení chceli prísť napríklad s novým konceptom kurzov psychofyzickej predpôrodnej prípravy, aj rozšíriť a podporiť ponuku už existujúcich služieb ako sú bylinná náparka, relaxačná aromaterapia, relaxačná vaňa pre rodičky počas prvej doby pôrodnej a podobne

Zdroj a foto :

Bianka Krejčíová 

PR špecialistka
 

Penta Hospitals SK, a. s.

0 comments