Gastroskopia: Ako som ju prekonal vďaka analgosedácii

Gastroskopia je vyšetrenie, ktorého sa mnohí ľudia obávajú. Znášať hadičku v krku nie je príjemné, rovnako ako sprej, ktorým vám znecitlivia ústa. Preto som bol veľmi rád, keď mi pani doktorka MUDr. Lýdia Varmega v novom gastro centre nemocnice v Spišskej Novej Vsi ponúkla možnosť podstúpiť gastroskopiu s analgosedáciou. Čo to je a ako som to zvládol, sa dozviete v tomto článku.

Čo je analgosedácia?

Analgosedácia je metóda, ktorou sa dosiahne stav psychického a fyzického uvoľnenia pomocou špecifických liekov. Pacient je v stave zníženého vnímania, často spojeného s čiastočnou stratou pamäti na výkon. To znamená, že nebudete cítiť bolesť ani nepríjemné pocity, ani si nebudete pamätať, čo sa s vami dialo. Analgosedácia sa používa pri rôznych zákrokoch, napríklad pri kolonoskopii, endoskopii, zubnom ošetrení, operáciách a podobne.

Prečo som potreboval gastroskopiu?

Gastroskopia je vyšetrenie, ktorým sa skontroluje stav pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Pomocou hadičky s kamerou sa zobrazí vnútro týchto orgánov na monitore a odhalia sa prípadné zmeny, zápaly, vredy, polypy, nádory a iné ochorenia. Gastroskopiu som potreboval, pretože som mal problémy s refluxom, čo je stav, keď sa kyslá žalúdočná šťava vracia späť do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy, bolesť, kašeľ, chrapot a iné ťažkosti. Predtým som už absolvoval kolonoskopiu, ktorou sa vyšetrí hrubé črevo, a našťastie som mal dobré výsledky. O tom, ako som prežil kolonoskopiu, sa môžete dočítať v tomto článku: https://www.spisiakoviny.sk/2024/01/10/kolonoskopia-strach-ktory-sa-oplatilo-prekonat/

Ako prebiehala príprava na gastroskopiu?

Príprava na gastroskopiu nebola nijako zvlášť náročná. Večer pred zákrokom som si nemohol dať lieky a ráno som musel ísť na lačno. Na zákrok som išiel v sprievode dospelej osoby, v mojom prípade manželky, pretože som bol rozhodnutý, že podstúpim analgosedáciu. Na zákrok ma objednali presne na čas, ale je vždy lepšie prísť aspoň 10 minút pred termínom. V čakárni bolo málo ľudí a všetko bolo dobre zorganizované. Po príchode ma privítali usmievavé sestričky, ktoré mi vysvetlili, čo ma čaká.

Ako som prežil gastroskopiu?

Musel som sa vyzliecť do pol pása a posadiť sa na lehátko. Následne mi sestrička nastriekala sprej do úst, ktorý mi znecitlivil sliznicu. Potom mi povedala, aby som si ľahol na bok, uistila sa, že som prišiel s doprovodom a že chcem, aby mi dali analgosedáciu. Sestrička mi pichla injekciu, opýtala sa, či ma to neštípe, a viac si nepamätám. Teda ešte si pamätám, že si spievala pesničku, čo hrala v rádiu. A ja som si pomyslel, že to je neuveriteľné, aká pohoda je na tom pracovisku. Aká super atmosféra a ako sa tam pacient cíti veľmi príjemne.

Matne si začínam spomínať, až keď som už vystupoval z auta doma. A po cca hodine som bol úplne v pohode. (nie však na šoférovanie atď.)

Po zákroku zavolali ku mne doprovod, v mojom prípade manželku, ktorá mi pomohla obliecť sa. Zmerali mi tlak a kyslík oxymetrom, poučili manželku, že nesmiem šoférovať, ani nič zložité robiť, ako napríklad obsluhovať stroje, alebo robiť vo výškach. A pani doktorka dala termín na kontrolu.

Čo mi povedala pani doktorka

Po zákroku mi pani doktorka povedala, že gastroskopia prebehla v poriadku. Poradila mi, aby som sa stravoval zdravo a vyhýbal sa mastným a koreneným jedlám. A objednala ma na kontrolu .

Čo by som poradil ostatným

Ak máte podobné ťažkosti, ako som mal ja, nebojte sa ísť na gastroskopiu. Je to rýchle a bezbolestné vyšetrenie, ktoré vám môže zachrániť život. Ak sa bojíte hadičky, zvoľte si analgosedáciu. Budete v stave, kedy nič nebudete cítiť ani si pamätať.

Zhrnutie

Ak máte problémy s trávením, navštívte svojho všeobecného lekára. Ak vám odporučí gastro vyšetrenie, choďte napr. do nového gastro centra v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Na recepcii vám dajú termín prvého vyšetrenia, pripravte sa, že čakacie doby sú dlhšie. Na prvom stretnutí s vami prekonzultujú vaše ťažkosti a určia ďalšie kroky, kolonoskopiu, gastroskopiu…

Ja osobne môžem to nové gastro centrum len a len odporučiť. Krásne prostredie, príjemná atmosféra, milý a profesionálny personál.

Po zákroku som sa cítil úplne v pohode. Bol som síce mierne ospalý, ale inak som nemal žiadne problémy. Po pár hodinách som sa cítil ako pred zákrokom.

Som rád, že som sa rozhodol pre gastroskopiu s analgosedáciou. Vďaka tomu som nemusel cítiť žiadnu bolesť ani nepríjemné pocity. Vyšetrenie prebehlo rýchlo a bez komplikácií.

Ak sa aj vy obávate gastroskopie, odporúčam vám, aby ste zvážili analgosedáciu. Je to skvelá možnosť, ako si uľahčiť toto vyšetrenie.

0 comments