🔥 Najčítanejšie za 24 hodín
Gastroskopia je vyšetrenie, ktorého sa mnohí ľudia obávajú. Znášať hadičku v krku nie je príjemné, rovnako ako sprej, ktorým vám znecitlivia ústa. Preto som bol veľmi rád, keď mi pani doktorka MUDr. Lýdia Varmega v novom gastro centre nemocnice v Spišskej Novej Vsi ponúkla možnosť podstúpiť gastroskopiu s analgosedáciou. Čo to je a ako som to zvládol, sa dozviete v tomto článku.

Čo je analgosedácia?
Analgosedácia je metóda, ktorou sa dosiahne stav psychického a fyzického uvoľnenia pomocou špecifických liekov. Pacient je v stave zníženého vnímania, často spojeného s čiastočnou stratou pamäti na výkon. To znamená, že nebudete cítiť bolesť ani nepríjemné pocity, ani si nebudete pamätať, čo sa s vami dialo. Analgosedácia sa používa pri rôznych zákrokoch, napríklad pri kolonoskopii, endoskopii, zubnom ošetrení, operáciách a podobne.
Prečo som potreboval gastroskopiu?
Gastroskopia je vyšetrenie, ktorým sa skontroluje stav pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Pomocou hadičky s kamerou sa zobrazí vnútro týchto orgánov na monitore a odhalia sa prípadné zmeny, zápaly, vredy, polypy, nádory a iné ochorenia. Gastroskopiu som potreboval, pretože som mal problémy s refluxom, čo je stav, keď sa kyslá žalúdočná šťava vracia späť do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy, bolesť, kašeľ, chrapot a iné ťažkosti. Predtým som už absolvoval kolonoskopiu, ktorou sa vyšetrí hrubé črevo, a našťastie som mal dobré výsledky. O tom, ako som prežil kolonoskopiu, sa môžete dočítať v tomto článku: https://www.spisiakoviny.sk/2024/01/10/kolonoskopia-strach-ktory-sa-oplatilo-prekonat/
Ako prebiehala príprava na gastroskopiu?
Príprava na gastroskopiu nebola nijako zvlášť náročná. Večer pred zákrokom som si nemohol dať lieky a ráno som musel ísť na lačno. Na zákrok som išiel v sprievode dospelej osoby, v mojom prípade manželky, pretože som bol rozhodnutý, že podstúpim analgosedáciu. Na zákrok ma objednali presne na čas, ale je vždy lepšie prísť aspoň 10 minút pred termínom. V čakárni bolo málo ľudí a všetko bolo dobre zorganizované. Po príchode ma privítali usmievavé sestričky, ktoré mi vysvetlili, čo ma čaká.

Ako som prežil gastroskopiu?
Musel som sa vyzliecť do pol pása a posadiť sa na lehátko. Následne mi sestrička nastriekala sprej do úst, ktorý mi znecitlivil sliznicu. Potom mi povedala, aby som si ľahol na bok, uistila sa, že som prišiel s doprovodom a že chcem, aby mi dali analgosedáciu. Sestrička mi pichla injekciu, opýtala sa, či ma to neštípe, a viac si nepamätám. Teda ešte si pamätám, že si spievala pesničku, čo hrala v rádiu. A ja som si pomyslel, že to je neuveriteľné, aká pohoda je na tom pracovisku. Aká super atmosféra a ako sa tam pacient cíti veľmi príjemne.
Matne si začínam spomínať, až keď som už vystupoval z auta doma. A po cca hodine som bol úplne v pohode. (nie však na šoférovanie atď.)
Po zákroku zavolali ku mne doprovod, v mojom prípade manželku, ktorá mi pomohla obliecť sa. Zmerali mi tlak a kyslík oxymetrom, poučili manželku, že nesmiem šoférovať, ani nič zložité robiť, ako napríklad obsluhovať stroje, alebo robiť vo výškach. A pani doktorka dala termín na kontrolu.
Čo mi povedala pani doktorka
Po zákroku mi pani doktorka povedala, že gastroskopia prebehla v poriadku. Poradila mi, aby som sa stravoval zdravo a vyhýbal sa mastným a koreneným jedlám. A objednala ma na kontrolu .
Čo by som poradil ostatným
Ak máte podobné ťažkosti, ako som mal ja, nebojte sa ísť na gastroskopiu. Je to rýchle a bezbolestné vyšetrenie, ktoré vám môže zachrániť život. Ak sa bojíte hadičky, zvoľte si analgosedáciu. Budete v stave, kedy nič nebudete cítiť ani si pamätať.
Zhrnutie
Ak máte problémy s trávením, navštívte svojho všeobecného lekára. Ak vám odporučí gastro vyšetrenie, choďte napr. do nového gastro centra v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. Na recepcii vám dajú termín prvého vyšetrenia, pripravte sa, že čakacie doby sú dlhšie. Na prvom stretnutí s vami prekonzultujú vaše ťažkosti a určia ďalšie kroky, kolonoskopiu, gastroskopiu…
Ja osobne môžem to nové gastro centrum len a len odporučiť. Krásne prostredie, príjemná atmosféra, milý a profesionálny personál.
Po zákroku som sa cítil úplne v pohode. Bol som síce mierne ospalý, ale inak som nemal žiadne problémy. Po pár hodinách som sa cítil ako pred zákrokom.
Som rád, že som sa rozhodol pre gastroskopiu s analgosedáciou. Vďaka tomu som nemusel cítiť žiadnu bolesť ani nepríjemné pocity. Vyšetrenie prebehlo rýchlo a bez komplikácií.
Ak sa aj vy obávate gastroskopie, odporúčam vám, aby ste zvážili analgosedáciu. Je to skvelá možnosť, ako si uľahčiť toto vyšetrenie.

konečne že aj na Slovensku zaviedli vyšetrenia na gastro s analgosedativou, lenže ju treba aj zaplatiť. V holandsku takto vyšetrenia fungujú veľmi dávno a vôbec sa za to neplatí.
Ja som neplatil ani cent .