Slovenské zdravotníctvo čelí dlhodobým systémovým problémom, nedostatku personálu a nepopierateľným medzerám v organizácii starostlivosti. Že situácia v našom regióne nie je čiernobiela, však dokázala diskusia, ktorá sa v týchto dňoch otvorila priamo v našej facebookovej skupine Spišská Nová Ves a okolie. Všetko to začal jeden úprimný príspevok obyvateľky mesta, ktorý okamžite spustil lavínu reakcií. Ukázal, že kvalita zdravotnej starostlivosti nestojí len na budovách, ale predovšetkým na konkrétnych ľuďoch.
🔥 Najčítanejšie za 24 hodín
V dnešnej dobe, kedy je v zdravotníctve obrovské množstvo medzier, ich títo lekári a sestry zapĺňajú, vracajú pacientom chuť bojovať a dávajú nádej, že s akýmkoľvek problémom sa dá popasovať. K tejto vlne vďaky sa preto ako autor Spišiakovín pripájam aj ja so svojou osobnou skúsenosťou a poďakovaním mojim ošetrujúcim lekárom.
Príbeh Leony S. odštartoval moment u neurológa
Autorkou verejného poďakovania v skupine Spišská Nová Ves a okolie je Leona S. Jej slová vychádzajú z náročnej rodinnej situácie. Stará sa o chorého otca a 94-ročnú starú mamu, takže so zdravotníkmi je v kontakte denne.
Hlavným spúšťačom verejnej pochvaly bola návšteva neurologickej ambulancie. Doktor Gernáth ich s otcom slušne privítal, ľudsky komunikoval a okamžite sa snažil nájsť riešenie. Podľa slov Leony by mali byť takíto všetci lekári, pretože zdravotník študoval preto, aby odborne a slušne pomáhal ľuďom. Po čerstvej hospitalizácii otca na jednotke intenzívnej starostlivosti pridáva aj veľkú vďaku doktorovi Huliakovi z traumatológie na JIS za jeho empatiu a ochotu.
Vo svojom príspevku Leona S. verejne vyzdvihla obvodnú lekárku doktorku Mihalkovú a doktorku Kleinovú, ktorá sa stará o jej starú mamu s úsmevom a láskavosťou. Rovnako vyjadrila vďaku chirurgovi doktorovi Fronkovi za jeho ľudský prístup bez výhovoriek a neurológovi doktorovi Gernáthovi.
Sama autorka nečakala, aký obrovský ohlas jej slová vyvolajú. V priebehu pár hodín pribudli desiatky komentárov, srdiečok a pochvál na ďalších lekárov. Podľa jej slov ju nesmierne potešilo, že sa neobjavil ani jeden negatívny komentár a Spišiaci ukázali, že vieme byť slušní a vďační.
Moje osobné poďakovanie: Kto tvorí zoznam mojich ošetrujúcich lekárov?
K tejto iniciatíve sa chcem verejne pripojiť aj ja, pretože mám s našimi zdravotníkmi v Spišskej Novej Vsi hlbokú osobnú skúsenosť. Veľké poďakovanie patrí mojim obvodným ošetrujúcim lekárom, ktorými sú MUDr. Miriam Zelená a MUDr. Ján Mitrík. Spolu s ich zdravotnými sestrami Mgr. Bronislavou Scholczovou a Mgr. Luciou Petríkovou tvoria tím, na ktorý sa môžem kedykoľvek s dôverou obrátiť.
V zozname mojich ošetrujúcich lekárov má dôležité miesto aj detská lekárka MUDr. Katarína Franková, ktorej patrí veľká vďaka za jej prístup a starostlivosť. V oblasti špecializovanej starostlivosti navštevujem Ambulanciu diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy v Nemocnici Spišská Nová Ves. Tamojšia lekárka MUDr. Barbora Kočišová a jej pani sestrička Kukurová robia svoju prácu s mimoriadnym nasadením. Rovnakú vďaku vyjadrujem MUDr. Alici Mižíkovej z neurologickej ambulancie AMI neuro s.r.o. a jej pani sestričke za ich profesionálny a ústretový prístup. Moje poďakovanie patrí aj zdravotným sestrám z chirurgickej ambulancie v spišskonovoveskej nemocnici, konkrétne Bc. Alene Osuskej a Bc. Silvii Rusnačkovej.
Z celého môjho zoznamu však musím vyzdvihnúť jedno meno, s ktorým sa spája veľmi náročná rodinná udalosť. Na Oddelení všeobecnej a úrazovej chirurgie v spišskonovoveskej nemocnici pôsobí lekár Volodymyr Savytskyi. Tento odborník riešil môjho otca v celkom zložitej situácii. Jeho prístup, profesionalita a ľudskosť v momente, kedy išlo o veľa, sú niečím, na čo ako syn nikdy nezabudnem.
Komunita dopĺňa ďalšie mená: Kto ďalší lieči srdcom?
Diskusia pod statusom Leony S. ukázala, že zoznam skvelých zdravotníkov v našom meste je oveľa širší. Mimoriadny rešpekt si získal kardiológ MUDr. Kapalko, ktorému pacienti ďakujú za ľudský prístup trvajúci bez prestávky už 21 rokov. Veľkej chvály sa dočkala aj obvodná lekárka MUDr. Ratvajová, v ktorej ambulancii vládne absolútna pohoda, a jej dve zdravotné sestry sú podľa pacientov neskutočne šikovné. Podobne pozitívne skúsenosti majú ľudia s MUDr. Puklušovou a jej zdravotnou sestrou.
Medzi emotívnymi reakciami sa objavilo poďakovanie gastroenterológovi MUDr. Milošovi Urbanovi. Jeden z pacientov priamo uviedol, že mu tento lekár zachránil život a jeho ambulancia vrátane sestričiek predstavuje absolútnu špičku. Chvála smerovala aj k urológovi Petrovi Šimovi, internistke MUDr. Adáskovej za jej zhovievavosť, ako aj MUDr. Zoričákovej a sestričke M. Marečákovej.
Na hematológii pacienti vyzdvihujú MUDr. Iovdijovú a jej tím za to, že napriek náporu práce zostávajú milé. Rovnako vysoké hodnotenie získal MUDr. Kostelník s jeho sestričkou za to, že pomôžu každému pacientovi bez rozdielu. V prípade najmenších pacientov rodičia vyjadrili vrelú vďaku detskej lekárke MUDr. Urbanovej a jej sestričkám za ich pokoj a empatiu. Pacienti nezabudli ani na denný stacionár, kde vyzdvihli sestričku Katarínu Drevkovú za jej milý a šikovný prístup ku každému človeku.
Práve nápomocnosť celého tohto personálu zapĺňa medzery v systéme. Takýto prístup dáva chorým ľuďom silu bojovať a vieru, že pomoc dostanú včas a v dôstojnej forme.
Upozornenie redakcie: Tento prehľad nevznikol ako platená inzercia ani oficiálny rebríček. Mená lekárov a zdravotných sestier sme čerpali výhradne z osobných skúseností redakcie a z autentických komentárov občanov v komunitnej skupine Spišská Nová Ves a okolie. Zoznam slúži ako prejav občianskej vďaky a nemusí obsahovať všetkých výnimočných zdravotníkov v našom regióne.
Ilustračné foto
