Pardubický rodák a svetovo uznávaný astrofotograf Petr Horálek opäť ohromil astronomickú verejnosť. Tentoraz sa mu podarilo zachytiť úchvatné zábery čiastočného zatmenia Mesiaca nad impozantným Spišským hradom na Slovensku.
Horálek, ktorého meno nesie aj planétka, je známy svojou vášňou pre nočnú oblohu a schopnosťou zachytiť jej krásu na fotografiách. Jeho snímky pravidelne zdobia stránky prestížnych astronomických časopisov a webových stránok, ako je napríklad Astronomy Picture of the Day (APOD) – každodenný výber najlepších astronomických fotografií, ktorý spravuje NASA.
- Tragický útok medveďa na Liptove: 63-ročný muž prišiel o život
- Spišská Nová Ves sa bráni: Polícia a školy spojili sily proti „prváckym piatkom“ (VIDEO)
- Krompachy zápasia s nevídaným problémom: Mladí muži terorizujú okolie
- Spišská Nová Ves stále hľadá kruhový objazd
- Tragická strata: Malý cyklista zahynul pri dopravnej nehode
O snímke
Na snímke, ktorá sa stala snímkou dňa na APOD 20. septembra 2024, je zachytená séria expozícií Mesiaca, ktorý sa postupne ponára do zemského tieňa. Na pozadí je vidieť majestátny Spišský hrad zahalený rannou hmlou. Celá scéna pôsobí veľmi romanticky a tajomne.
Horálek priznáva, že vytvorenie tejto série fotografií nebolo jednoduché. „Hmla sa počas fotenia zahusťovala, takže som musel niekoľkokrát zmeniť pozíciu,“ hovorí fotograf. „Ale nakoniec sa mi podarilo zachytiť celý priebeh zatmenia.“
„Zachytiť vzácny astronomický jav nad Spišským hradom som túžil už niekoľko rokov, ale bohužiaľ sa na jeho vrchných hradbách posledné dva roky nachádzal žeriav, ktorý akúkoľvek peknú kompozíciu výrazne kazil. Našťastie ho na konci roka 2023 demontovali,“ opisuje Petr Horálek, autor snímky, ktorý prvýkrát po odstránení žeriava využil hrad ako kulisu na zachytenie meteorického roja Geminidy na konci roka 2023. „Tohtoročné zatmenie ma k hradu opäť lákalo, pretože jav sa mal odohrať nízko nad obzorom a teda s hradom sa mohol dať veľmi krásne nakomponovať. V priebehu fotenia sa ale začala tvoriť veľmi hustá hmla, takže dokončiť tento záber nebolo vôbec jednoduché. Nakoniec sa ale podarilo a o to viac ma teší, že môžem Slovensko reprezentovať vo svete prostredníctvom prestížnej a celosvetovo sledovanej astronomickej snímky dňa NASA,“ dodáva Horálek s tým nejde o prvý jeho záber zo Slovenska, ktorý mu NASA publikovala. V minulosti takto zviditeľnil Ľubovniansky hrad, prešovské treťohorné sopky alebo v rámci strednej Európy unikátny slovenský Park tmavej obohy Poloniny.
O Petrovi Horálkovi
Petr Horálek nie je len skúsený fotograf, ale aj vášnivý popularizátor astronómie. Pravidelne organizuje prednášky, workshopy a fotografické kurzy. Je tiež prvým českým fotovyslancom Európskeho južného observatória a delegátom Medzinárodnej asociácie pre tmavú oblohu.
„Hviezdy ma fascinovali od detstva,“ hovorí Horálek. „A aj dnes, keď sa pozriem na nočnú oblohu, cítim sa ako malý chlapec, ktorý sa snaží pochopiť tajomstvá vesmíru.“
Záver
V dobe, keď sa ponáhľame a upierame zrak na obrazovky smartfónov, nám Petr Horálek pripomína, že nad nami sa rozprestiera nekonečný vesmír plný tajomstiev a krásy. Jeho fotografie sú ako pozvánky na nočné putovanie, kde môžeme zažiť úžas nad nekonečnom a nájsť pokoj v kontemplácii hviezdnej oblohy.
Zdroje :
APOD: 2024 September 20 – A Hazy Harvest Moon (nasa.gov)
Lunar eclipse over a Hazy Castle – Petr Horálek Photography (petrhoralek.com)