Tisícky ĽUDÍ na Spiši BEZ vody: Veľká PORUCHA zasiahla obec a aj SÍDLISKO v Spišskej Novej Vsi

Smižany, 11. júna 2024: Po dvoch dňoch bez vody sa obyvatelia Smižian a časti sídliska Západ 1 v Spišskej Novej Vsi konečne dočkali jej opätovného dodávania. Porucha na hlavnom vodovodnom potrubí, ktorá nastala v sobotu ráno, bola v pondelok v poobedňajších hodinách úspešne opravená.

“Vyvieralo to z dvoch miest, preto sme sem dali aj zábrany, aby sem vozidlá nechodili, aby náhodou sa niečo neprepadlo,” povedala  nám starostka Smižian Miroslava Szitová.

“Použili sme protipovodňovú zábranu. Odrazili sme vodu od garáží smerom na hlavnú cestu, kde voda ďalej tiekla do kanalizácie,” doplnil veliteľ DHZ v Smižanoch František Sopkovič.

Problémy s dodávkou vody trvali od nedele večera

Podľa informácií spoločnosti PVPS, a.s., ktorá má na starosti správu vodovodnej siete v Smižanoch, bola porucha nahlásená v sobotu popoludní. Práce na jej odstránení sa však museli odložiť do pondelka rána, kedy bolo potrebné vybaviť povolenia od Železníc SR, nakoľko poškodené potrubie sa nachádzalo v ich ochrannom pásme.

Občania čelili obmedzeniam

Odstávka vody postihla takmer celé Smižany a  sídlisko Západ 1. V postihnutých oblastiach bol znížený tlaky vody, alebo bola voda úplne odstavená.

Obec  Smižany a spoločnosť PVPS, a.s. sa obyvateľom za vzniknuté komplikácie ospravedlňujú. Zároveň ďakujú za pochopenie a trpezlivosť počas trvania poruchy.

Reakcie obyvateľov boli rôznorodé

Na sociálnych sieťach sa objavili rôzne reakcie na vzniknutú situáciu. Niektorí obyvatelia kritizovali neskorý začiatok prác na oprave a nedostatočnú informovanosť. Iní zase ocenili snahu obce a vodárenskej spoločnosti o čo najrýchlejšie odstránenie poruchy.

„Čistá katastrofa toto. Nemám ani dieťa v škole, takže informácia, že nebude voda došla ku mne, keď som zapla kohútik. Keďže včerajšia info, „možno sa to bude týkať Z1“ bola ďalším pruserom tejto obce. Nehovoriac o tom, že neviem jak som si mala odsledovať cisternu pri bábätku, plus, jak som si mala ísť po vodu s dieťaťom. Na hanbu Obec Smižany !,“  napísala Mimi v komentári na sociálnej sieti.

„Informácia o odstávke vody bola na našich stránkach zverejnená od soboty, aktualizovaná niekoľkokrát. Rovnako informácie na svojich stránkach zverejnilo Mesto Spišská Nová Ves. Obec Smižany nemá v kompetencii sídlisko Západ 1. Info o poruche a odstávke boli rovnako dostupné na stránke PVPS a. s., ktorej pracovníci na infolinke poskytovali podrobné informácie, rozposlali informačné SMS a maily. Mrzí nás vzniknutá situácia, ale žiaľ za poruchu na potrubí obec nemôže,“ odpovedala na komentár Obec Smižany

Zaujímavé otázky ohľadom uniknutej vody a jej úhrady

Niektorí obyvatelia sa pýtali, kto zaplatí za uniknutú vodu z potrubia.

„Všetky náklady spojené s opravou potrubia, ako aj straty v potrubnej sieti, sú hradené našou spoločnosťou. Celkové náklady našej spoločnosti na opravu spomenutej poruchy budú vyčíslené po realizácii spätných úprav na miestnej komunikácii,” napísala Ing. Božena Dická, hovorkyňa spoločnosti PVPS, a.s.

„Za vzniknutú situáciu sa naša spoločnosť obyvateľom obce Smižany ospravedlňuje,“ dodala Dická.

Zdroj foto : Ivan Hudák obecný úrad Smižany

0 comments