Vláda ruší zubné benefity: Lekári nesúhlasia, pacienti sa obávajú

Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo zrušenie zubného benefitu v zdravotných poisťovniach od 1. mája 2024. Táto informácia vyvolala rozruch medzi zubármi a pacientmi, ktorí s ňou vyjadrili nesúhlas.

MUDr. Jana Suráková, lekárka s dlhoročnými skúsenosťami, ostro kritizuje toto rozhodnutie. V príspevku na sociálnej sieti vyjadrila hlboké sklamanie a znepokojenie:

„Veľmi nemilo ma dnes prekvapila táto informácia. Od mája sa má zrušiť poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že benefit splnil svoj edukačný účel, čo nevnímam za relevantné, keďže ľudia boli a sú motivovaní neustále chodiť na preventívne prehliadky, aby mali v prípade zubných problémov preplácané isté druhy výkonov zo zdravotných poisťovní. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) už benefity na zuby nemajú význam v rámci prevencie.

Pacienti boli vždy veľmi spokojní, chválili si to. Rovnako tak dentálnu hygienu, na ktorej mnohí boli po prvýkrát práve vďaka týmto benefitom. Vnímala som to ako pozitívny krok smerom k pacientom, doslova ako motivačný nástroj, aby chodili na preventívne prehliadky. Pacienti prichádzajú o najviac využívaný benefit, ktorý ich práve motivoval starať sa o svoje zuby viac. Ako lekárku ma veľmi mrzí, že vláda sa svojimi krokmi posúva dozadu a otáča pacientom chrbtom.“

MUDr. Suráková poukazuje na to, že zubný benefit viedol k nárastu preventívnych prehliadok a k zlepšeniu ústnej hygieny pacientov. Zrušenie benefitu tak môže mať negatívny dopad na zdravie zubov a ďasien Slovákov.

Lekárka vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR, aby prehodnotilo svoje rozhodnutie a našlo alternatívne riešenia na podporu prevencie zubných ochorení.

Zrušenie zubného benefitu vyvoláva otázky o prioritách Ministerstva zdravotníctva SR. Je dôležité, aby sa rezort zameral na podporu zdravia pacientov a hľadal efektívne riešenia pre prevenciu chorôb.

Diskusia o zrušení zubného benefitu pokračuje. Čo si o tom myslíte vy? Súhlasíte s týmto krokom? Aké sú podľa vás alternatívne riešenia?

Zdieľajte svoj názor v komentároch!

Zdroj : Ministerstvo zdravotníctva SR , MUDr. Jana Suráková

0 comments