V Spišskej Novej Vsi bude nová nemocnica: Pozrite sa na vizualizácie

Spišská Nová Ves, 4. apríla – Nemocnica Penta Hospitals Spišská Nová Ves minulý týždeň otvorila ponuky na výstavbu nového pavilónu a rekonštrukciu existujúceho monobloku v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Do verejného obstarávania sa zapojilo štyri firmy, ktorých ponuky teraz vyhodnocuje komisia.

Ministerstvo zdravotníctva vyčlenilo na projekt 39,5 milióna eur, pričom celková suma vrátane vybavenia a úprav dosiahne 72 miliónov eur. Zrekonštruovaná časť s 34 lôžkami by mala byť hotová do júna 2026, hrubá stavba trojpodlažného pavilónu so 121 lôžkami do konca roka 2026 a plne funkčný by mal byť do konca roka 2028. Nemocnica aj po investícii zostane v majetku Košického samosprávneho kraja.

Generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko Radoslav Čuha zdôraznil dôležitosť dodržania harmonogramu: „Bez posunutia termínu do konca roka 2028 by sa projekt pre časovú tieseň zrejme neuskutočnil. V pôvodnej lehote sme neevidovali žiadnu ponuku.“

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka vyjadril spokojnosť s postupom projektu: „Teší ma, že zo Spiša prichádzajú dobré správy. V majetku kraja tak bude moderný zdravotnícky priestor s prvotriednou starostlivosťou.“

Rekonštrukcia monobloku a výstavba pavilónu s plochou 10 000 m² je tretím najväčším nemocničným projektom z Plánu obnovy a odolnosti. Nemocnica už má projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie. Nový pavilón bude slúžiť pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodeneckú JIS, oddelenie anestézie a multiodborovej JIS, centrálne operačné sály a sterilizáciu.

Súčasťou projektu je aj rozšírenie operatívy a pokrytie väčšej spádovej oblasti pre chirurgické odbory. V súvislosti s novými operačnými sálami sa plánuje rozšíriť aj ortopedická operatíva.

Budova nového pavilónu vychádza z projektu Nemocnice novej generácie v Michalovciach. Cieľom je skvalitniť akútnu zdravotnú starostlivosť v regióne a zhodnotiť verejný majetok Košického samosprávneho kraja.

Zdroj :

Tomáš Kráľ

Manažér komunikácie, marketingu a hovorca

Penta Hospitals SK, a. s.

One comment

  1. kindarhazs · 4 apríla

    Je pekné že sa rozširujú oddelenia ktoré tu máme,ale nikto sa ani trocha nezamyslel nad tým koľko onkologických pacientov je v spádovej oblasti a táto nemocnica nemá pre nich nič,žiadnu ambulanciu,žiadnu poradňu,poskytovanie chemoterapie.Tym čo plánovali túto rekonštrukciu by som prial vidieť onkologického pacienta po chemoterapii ako cestuje domu z Košíc alebo Presova.Nakoľko som tiež onkologický pacient,viem o čom píšem.Poprosil by som kompetentných aby si dali tu námahu a aby sa aspoň čiastočne informovali o počte týchto onko pacientov a potom prehodnotili tu to rekonštrukciu.